הוספת מרפסת לבניין קיים

כל אחד רוצה מרפסת

דירה עם מרפסת זהו החלום הנדל"ני החדש של הישראלי המצוי. אם גם אתם חולמים על מרפסת, כדאי לדעת כי גם בבניינים ישנים אפשר להוסיף מרפסת. הוספת מרפסת לבניין ישן זוהי בנייה מורכבת הדורשת תכנון, ידע ואחריות רבה. חברת "יאיר נצר, חברה להנדסה ובניין בע"מ" רשמה הצלחות רבות בפרויקטים נדל"ניים רבים, יש לנו את הצוות המקצועי הטוב ביותר, אני נצליח לבנות לכם מרפסות לשביעות רצונכם המלאה.

 

הוספת מרפסת לבניין קיים - מה אומר החוק?

  • בין השנים 1992-2009 קבע החוק כי מרפסת מקורה היא חלק משטח הדירה, לכן בנו מרפסות "קופצות", מרפסות ללא תקרה ולסירוגין, קומה עם מרפסת וקומה ללא מרפסת. לאחרונה תוקן החוק וכעת אפשר לבנות מרפסות חופפות, אחת מתחת לשנייה.

  • התקנות החדשות מאפשרות הוספת זכויות בנייה למרפסות פתוחות בשטח שבין שניים עשר ועד ארבעה עשר מטר לכל מרפסת. אפשר להוסיף ולהגדיל מרפסות לכל קומה וללא צורך בזכויות בנייה נוספות.

  • הוספת מרפסת, כמו כל תוספת בנייה, מצריכה תכנון ואישורים. יש בניינים שבהם יש אישור להוספת מרפסת ללא צורך בזכויות בנייה נוספות ויש בניינים שבהם אין אישור. 

  • כאשר קיים אישור להוספת מרפסות לבניין קיים, ההליך התכנוני יכול להיות קצר מאוד. יש להגיש בקשה להיתר בנייה מהוועדה המקומית ותוך מספר חודשים מתקבל ההיתר ואפשר להתחיל לבנות.

  • אם אין אישור, יש לפעול לקידום תב"ע המאפשרת הוספה או הרחבה של מרפסות. הליך זה יכול להימשך זמן ממושך ותמיד יש לקחת בחשבון כי השכנים עלולים להגיש התנגדות, גורם העלול להאריך מאוד את משך קבלת ההיתר.

  • לפי החוק יש צורך בהסכמה של שבעים וחמישה אחוז מהדיירים כדי להוסיף מרפסת לרכוש המשותף. החוק מאפשר לדיירים המתנגדים להגיש תביעה בפני המפקח על הבתים המשותפים או לפנות לבית המשפט.

 

איך מוסיפים מרפסת לבניין קיים?

 אחת הדרכים להוספת מרפסות היא באמצעות תוכנית תמ"א 38. זכויות הדיירים בתמ"א 38 מאפשרות הטבות רבות וזכויות בנייה נוספות בין השאר גם הוספת מרפסת.

כאשר מוסיפים מרפסות לבניין גבוה, חשוב לתת דגש על עבודות התשתית הכוללות חיזוק יסודות ובניית עמודים לגובה. זהו פרויקט מורכב אשר במהלכו קושרים את עמודי הברזל החדשים עם הישנים ובונים עמודי תמיכה המחזקים גם את הבניין הישן וגם את התוספת החדשה.