פיקוח אדריכלי על התכנון אותו מציע היזם

ניהול פרויקט תמ"א 38 אינו משימה פשוטה כלל ועיקר עבור אף אחד מהגופים המעורבים בתהליך. ראשית, מדובר בתהליך ארוך וממושך שגם עבודת ההכנה לקראתו, כלומר השגת כל ההסכמות וכל האישורים יכולה בעצמה לארוך פרק זמן ארוך ביותר, אפילו כמה שנים. לאחר שהפרויקט מאושר ואפילו מתחיל הלכה למעשה יש צורך בווידוא של ליווי דיירים ושמירה על האינטרסים שלהם, מפני שהם אלה, כמובן, שחווים על בשרם את התהליך בכל יום ויום ממש בתוך הבית שלהם, החיים שלהם ושגרת היומיום שלהם.

ניהול פרויקט תמ"א מערב את הדיירים עצמם ואת בעלי הדירות (במידה ומדובר בדיירים הגרים בשכירות חודשית), את הקבלן המבצע את העבודות, היזם שאיתר את הבניין הפוטנציאלי וכמובן אדריכל או חברת אדריכלות שמפקחת על תהליך הבנייה החל מראשיתו. גם עורכי דין מעורבים בתהליך על מנת לשמור על תמ"א 38 זכויות דיירים ועל מנת לוודא שהאינטרסים נשמרים ושגרת הדיירים נפגעת כמה שפחות למרות העבודות הרבות והזמן הרבה שבו הן מבוצעות.

 

פיקוח אדריכלי על התכנון אותו מציע היזם

היזם שמציע ויוזם את התהליך של ניהול פרויקט תמ"א עלול לעיתים להפליג במחוזות הדמיון ולהבטיח לדיירים הבטחות שעלולות להיות רחוקות מלהיות ריאליות בשטח. לשם כך בכל פעם שישנה פנייה בנוגע לתחום של ניהול פרויקט תמ"א יש צורך בליווי ופיקוח צמודים של אדריכל או חברת אדריכלות. הפיקוח חייב להתבצע על ידי אדריכלים הבקיאים בתחום של תמ"א 38, כולל מה מותר ואסור לבצע במסגרת פרויקט זה, למה מחויבים הן היזם והן הקבלן מבחינת ליווי דיירים והכי חשוב – מה אומרים החוק ותקנות העזר העירוניות בנוגע לתהליך זה בכל עיר ויישוב.

 

תמ"א 38 זכויות דיירים הינו נושא לא פחות חשוב וגם הוא נכלל תחת נושאי הפיקוח האדריכלי המתבצע על התכנון. היזם מחויב להעביר את כל התכניות והשרטוטים לאדריכל המפקח ולקבל עליהם אישור. עליו לענות על כל שאילתא המתעוררת אצל האדריכל ולבצע תיקונים או שינויים על פי הנחיות האדריכל. אישור התכנון יאושר רק בדרך זו.