תמ"א 38 - תוכנית הדגל להתחדשות עירונית

פרויקטים של התחדשות עירונית מיועדים לניצול יעיל של הקרקע, של התשתיות ושל מוסדות ציבור באזורים בנויים באמצעות תוספת של זכויות בנייה. ביצוע פרויקטים של התחדשות עירונית מעלה את רמת החיים של הדיירים בבניין ושל אוכלוסיית השכונה ומחזק את ביטחון התושבים. זהו אחד הפתרונות היעילים למחסור בעתודות קרקע במרכזי הארץ וגם בפריפריה.

               

תמ"א 38 וההתחדשות העירונית

תמ"א 38 היא תוכנית מתאר ארצית העוסקת בחיזוק מבנים קיימים מפני רעידת אדמה. בשנים האחרונות קרו אסונות אדמה במקומות שונים ברחבי תבל, והמומחים טוענים כי זו רק שאלה של זמן עד שתתרחש רעידת אדמה גם בישראל. הנזקים לרכוש ולנפש אינם קורים בשל רעידת האדמה, אלא בעיקר בשל קריסת מבנים ישנים.

 

חוק תמ"א 38 קובע כי כל המבנים אשר נבנו לפני שנת 1980 אינם עומדים בתקנים המחמירים נגד רעידת אדמה, ולכן הם נכללים בין הבניינים המיועדים לחיזוק ולשיפוץ.

 

כדי לעודד את הדיירים להצטרף לפרויקט, הם מקבלים הטבות רבות כמו הוספת זכויות בנייה למבנה המשותף, שיפוץ חזית המבנה, בניית חניה, הוספת מעלית, מרפסות שמש ועוד. זהו פרויקט נדל"ני התופס תאוצה רבה וחברות רבות עוסקות בתחום של ניהול ופיקוח תמ"א 38.

 

תוכנית תמ"א 38 מהווה היא פרויקט מרכזי מבין פרויקטים רבים העוסקים בהתחדשות עירונית. נוסף על חיזוק המבנה מפני רעידות אדמה, הבניינים המשתתפים בפרויקט זוכים לשיפור בחזות הבניין ובתשתיות וערך הנכסים עולה. הוספת יחידות הדיור למבנים הקיימים מושכת משפחות עם ילדים וזוגות צעירים לשכונה. מוסדות הלימוד, בתי הספר, גני הילדים, המתנ"סים, גני השעשועים ועוד שכבר התרוקנו עקב הזדקנות האוכלוסייה, מתעוררים מחדש ומתמלאים בחיים תוססים.

 

התחדשות עירונית כוללת גם את פרויקט פינוי בינוי ויוזמות נוספות של הרשויות המקומיות. הרשויות המקומיות בחורות שכונות המאופיינות בתהליכי הזדקנות ושכונות שקיים בהם פוטנציאל לניצול נוסף של הקרקע ובסיוע המדינה הן יוזמות פרויקטים מסוגים שונים במטרה לחדש את השכונות, להצעיר אותן ולנצל את התשתיות ואת מוסדות החינוך שבהן.

 

חברת" יאיר נצר, חברה להנדסה ובניין בע"מ" צברה ניסיון רב בניהול פרויקטים מסוגים שונים ורבים. החברה גם רכשה ניסיון רב בביצוע פרויקט תמ"א 38 והיא מציעה ליווי דיירים בפרויקט תמ"א 38 החל מתכנון הפרויקט ועד לסיומו המוצלח.