מאמרים

תמ"א 38 איך לקדם את ביצוע הפרויקט

ניהול פרויקט תמ"א עלול להיות פרויקט של כאב ראש, או שיעבור חלק וללא תקלות וקשיים, הכל תלוי בחברה המנהלת את הפרויקט, את נותני השירות שנבחרו ואת הקבלנים שיבצעו את עבודות השיפוץ והבנייה הלכה למעשה. כאשר יש פוטנציאל בבניין מסוים לביצוע פרויקט תמ"א 38 ירצו בוודאי הדיירים לדעת איך יוכלו לעשות את מירב המאמצים על מנת לקדם ככל האפשר את הפרויקט, להביא אותו להתחלה מהר ככל האפשר וכמובן לסיומו גם כן הכי מהר. כאשר מדובר על תמ"א 38 זכויות דיירים הרי הדיירים הם אלה שחיים יום יום לצד העבודות והשגרה שלהן תהיה זו שנפגעת.

 

כל מי שמכיר את השלבים הקודמים לשלב של ניהול פרויקט תמ"א 38 יודע עד כמה חשוב כל הפרטים הטכניים, החתימות והאישורים ולאחר מכן ליווי דיירים עד לתחילת ביצוע העבודות, ועד בכלל. לכן ישנם כמה טיפים שכדאי לדעת עליהם שעשויים לקדם את התחלת הפרויקט והעבודות, וכמובן שככל שהעבודות תתחלנה מהר יותר ומוקדם יותר, כך הן גם תסתיימנה תוך פרק זמן מהר ככל האפשר.

 

תמ"א 38 איך לקדם את ביצוע הפרויקט

השלב הראשון הוא השגת הסכמה מלאה של כל הדיירים ו/או בעלי הדירות. ניתן לחסוך כאן זמן רב אם לוחצים על המתמהמהים לחתום ולתת את ההסכמה שלהם. כך הדבר גם כאשר מבצעים ניהול פרויקט תמ"א מול הרשות המקומית הרלוונטית לצורך קבלת אישורים. שלב זה עלול לארוך זמן רב אם לא נשארים עם האצבע על הדופק ומתעניינים או שואלים מדי פעם אודות התקדמות. במסגרת ניהול פרויקט תמ"א 38 יש לבצע סקר שוק בנוגע לקבלנים שיבצעו את העבודות. גם כאן לא כדאי למשוך את הזמן ולעשות זאת יעיל ומהיר ככל האפשר.

 

כאשר מבצעים את השלב של ליווי דיירים ורכישת האמון שלהם חשוב מאד שהם יידעו שיש ניסיון כן ואמיתי לוודא שהפרויקט יבוצע מהר ויעיל ככל האפשר תוך הפרעה מינימאלית לחיים שלהם. תמ"א 38 זכויות דיירים הוא החלק הקשה ביותר בליווי התהליך עבור כל הנוגעים בדבר.

 

בתהליך פינוי בינוי, מפונים דיירי בניין מגורים ולפעמים אפילו דיירי שכונה שלמה. לאחר הפינוי, נהרסים הבניינים הישנים כליל, ובמקומם מוקמים מבנים חדשים, העומדים בסטנדרטים מודרניים של בנייה. אלו מבנים בטוחים יותר עבור הדיירים, שכוללים "שדרוגים" לאיכות החיים כמו עמידות בפני רעידות אדמה, כלילת מרחב מוגן בשטח המבנה, בניית מספר קומות רב יותר וכן הוספת  מעליות לבניין. כך נקבל בתים משודרגים וחדשים לחלוטין עבור כל הדיירים הקודמים, ונכס בעל ערך גבוה בהרבה עבור בעלי הנכס.